Goji jsou plody (bobule) rostoucí na keři zvaném kustovnice čínská. Nejčastěji se u nás setkáte s plody kustovnice setkáte v sušené podobě, ani čerstvé nejsou však tak ojedinělé, jelikož se dá pěstovat i v našich podmínkách – kustovnici si můžete klidně vysadit u sebe na zahradě. Často je zařazována mezi superpotraviny – a není se čemu divit…
Sušené plody goji obsahují 18 aminokyselin, vysoký obsah betakarotenu a stopových prvků, vitamínů – jsou nesmírně bohatým zdrojem vitamínu C. , obsahují 500x více vitaminu C než pomeranče. Jsou také úžasným zdrojem vitaminu A, mají více betakarotenu než mrkev. Obsahují vitamíny B1, B2, B6 a E, selen a jsou významný antioxidantem. Dále obsahují 21 stopových prvků. Je tedy jasné, že právě plody goji se mohou stát tou pravou náloží zdraví pro vaše tělo.
To samozřejmě věděli také v Číně, kde se pěstuje zhruba od sedmého století. Je nazývána bylinou „vstupní brány“, roste v oblasti Ťan Šan, Nebeské hory ve střední Asii. Z pohledu čínské medicíny se jedná o vynikající prostředek na posílení esence Jing a krve. Říká se jí „bylina štěstí, protože zlepšuje náladu a rozradostňuje. Reguluje krevní cukr, je to silný antioxidant, působí proti stárnutí (oxidačnímu stresu), posiluje imunitu, má blahodárné účinky na zrak a oči obecně, chrání játra a jedná se o prvotřídní prostředek na posílení sexuality.
Kustovnice je, jak všichni můžeme podle jejích prokázaných blahodárných účinků soudit, po všech stránkách skvělá. Samozřejmě abychom tyto blahodárné účinky na svém zdraví pozorovali, je potřeba ji přijímat pravidelně. Což není problém, jelikož kustovnici lze využít ve studené, teplé, slané i sladké kuchyni a dokonce z ní lze vylouhovat chutný čaj.
Zde je pár typů, jak zařadit kustovnici zařadit do svého jídelníčku:
…Fantazii se zkrátka meze nekladou:)… Přejeme dobrou chuť a pevné zdraví!:)
Energetické a nutriční hodnoty sušené kustovnice / 100 g: